Poznaj nasze promocje. Atrakcyjne rabaty czekają.

Produkt dodany do porównania

HOME / BLOG / Dlaczego warto pakować próżniowo owoce?

Dlaczego warto pakować próżniowo owoce?

Nie jesteś pewien, czy powinieneś uszczelniać próżniowo swoje owoce? Oto kilka powodów, dla których warto zamykać owoce próżniowo:

Wydłużony okres przydatności do spożycia i ograniczenie marnotrawstwa żywności to jedne z powodów dlaczego warto pakować próżniowo owoce za pomocą zgrzewarek FoodSaver

1. Wydłużony okres przydatności do spożycia – pakowanie próżniowe usuwa całe powietrze z opakowania, tworząc środowisko beztlenowe. Nie tylko znacznie spowalnia to proces utleniania, ale także hamuje rozwój mikroorganizmów. Dzięki temu owoce zachowują świeżość i wartości odżywcze przez dłuższy czas.

2. Smaki i składniki odżywcze - Oprócz wydłużenia okresu przydatności do spożycia, pakowanie próżniowe pomaga zachować wartości odżywcze i smakowe pakowanych produktów. Tak więc, gdy jesz owoce, które były zamknięte próżniowo, nadal będą one miały teksturę, smak i składniki odżywcze świeżych owoców.

3. Oparzelina mrozowa - przechowywanie żywności w zamrażarce często powoduje utratę wilgoci i oparzelinę mrozową, co niszczy smak i teksturę żywności. Prawidłowe pakowanie próżniowe pozwala jednak jej uniknąć.

4. Kontrola porcji i ograniczenie marnotrawstwa - próżniowe zamykanie pożądanych porcji owoców eliminuje potrzebę rozmrażania i ponownego zamrażania dużych ilości. A gdy masz pod ręką resztki owoców, możesz je łatwo zamknąć próżniowo, aby zapobiec zepsuciu i marnotrawstwu jedzenia.

Jak długo mogą być przechowywane owoce zamknięte próżniowo?

Sprawdź jak długo mogą być przechowywane owoce zamknięte próżniowo przy użyciu zgrzewarek FoodSaver

Po zapoznaniu się z korzyściami płynącymi z próżniowego pakowania owoców, możesz teraz zastanawiać się, jak długo owoce wytrzymają zapakowane w ten sposób.

Pakowanie próżniowe owoców znacznie wydłuża ich okres przydatności do spożycia, ale to, jak długo, zależy od różnych czynników, takich jak sam owoc, warunki przechowywania i stan owocu w momencie zamykania próżniowego.

Poniżej przedstawiamy tabelę pokazującą, jak długo można przechowywać owoce w zamrażalce zapakowane tradycyjnie i po zamknięciu próżniowym.

OwoceMetoda tradycyjna*Pakowanie próżniowe*
Śliwki i brzoskwinie 6 miesięcy 1 rok
Ananas 1 rok 2-3 lata
Borówki 6-8 miesięcy 2-3 lata
Pomidory 6 miesięcy 1 rok
Mango 6-12 miesięcy 1-3 lata
Morele 6-12 miesięcy 1-3 lata

*Podane wartości są szacunkowe.

Rzeczywisty okres przechowywania owoców zależy od różnych czynników, takich jak dojrzałość i jakość owoców, sposób uszczelniania, temperatura przechowywania itp.

Jakie owoce można pakować próżniowo?

Dowiedz się jakie owoce można pakować próżniowo przy użyciu zgrzewarek FoodSaver

Zanim zaczniesz pakować próżniowo owoce, powinieneś wiedzieć, że nie jest to uniwersalne rozwiązanie dla każdego posiadanego owocu. Dowiedzmy się, które owoce najlepiej zamykać próżniowo.

Jagody

Dla wielu może to być zaskoczeniem ze względu na ich delikatność, ale owoce jagodowe można skutecznie pakować próżniowo. Tak, można zamknąć próżniowo większość owoców jagodowych, w tym truskawki, maliny, jagody i jeżyny, zachowując ich świeżość i smak przez dłuższy czas.

Nie należy jednak zapominać o ich zamrożeniu przed uszczelnieniem próżniowym, gdyż w przeciwnym razie zostaną one zmiażdżone.

Suszone owoce

Suszone owoce, takie jak rodzynki, żurawina i mango, są idealnymi produktami do pakowania próżniowego.

Brzoskwinie

Podczas gdy zamrażanie jest najczęstszym sposobem przechowywania brzoskwiń, aby zapobiec oparzelinie mrozowej i wydłużyć okres przydatności do spożycia, konieczne jest ich próżniowe zapakowanie. Rozważ wstępne zamrożenie brzoskwiń przed uszczelnieniem próżniowym, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Jabłka

Jabłka również mogą być zamykane próżniowo i przechowywane przez dłuższy czas. Należy jednak wiedzieć, że różne odmiany jabłek mają różne terminy przechowywania. Ponadto, jedno zepsute jabłko może zepsuć całą paczkę. Upewnij się więc, że partia, którą zamykasz próżniowo, jest wolna od obić lub miękkich plam.

Owoce cytrusowe

Suszone owoce, jagody, brzoskwinie, jabłka, owoce cytrusowe, banany i melony to przykładowe owoce, które można pakować próżniowo przy użyciu zgrzewarek FoodSaver

Cytryny, pomarańcze, limonki i grejpfruty zyskują na próżniowym pakowaniu, zwłaszcza pocięte na połówki lub plasterki. Zapobiega to ich wysychaniu i wydłuża okres przechowywania w lodówce.

Banany

Banany dojrzewają szybciej w środowisku beztlenowym, a zatem można by pomyśleć, że nie można ich zamykać próżniowo. Wręcz przeciwnie, po zamrożeniu przed uszczelnieniem próżniowym banany można skutecznie zapakować próżniowo aby przedłużyć ich okres przydatności do spożycia.

Melony

Nie w całości, ale po odpowiednim pokrojeniu, melony mogą być skutecznie zamykane próżniowo, wydłużając ich okres przydatności do spożycia oraz zachowując smak i skład składników odżywczych.

Czytaj również

Porady i triki dotyczące pakowania próżniowego oraz ciekawe przepisy na dania i marynaty.

Przepis na Ratatouille metodą Sous Vide

28 wrzesień 2022

Ten klasyczny przepis na Ratatouille pozwoli Ci przygotować świetny dodatek do mięs lub np. do makaronu.

+ czytaj więcej

15 produktów, o których nie pomyślałeś, że można je zamknąć próżniowo

28 wrzesień 2022

Uwielbiamy pakowanie próżniowe, nie tylko za to, że oszczędzamy mnóstwo pieniędzy na jedzeniu, ale także za oszczędność czasu w kuchni i poza nią. Czy wiesz, że pakowanie próżniowe może być używane do czegoś więcej niż tylko do przedłużania trwałości mięsa i sera?

+ czytaj więcej

Przepis na Kurczaka Tinga

28 wrzesień 2022

Gotowane w szybkowarze, pikantne pomidorowe nadzienie z kurczaka to proste danie, które można szybko i łatwo przyrządzić.

+ czytaj więcej

Dlaczego warto mieć zgrzewarkę próżniową?

28 wrzesień 2022

Czy chciałbyś zaoszczędzić pieniądze na mięsie i innych łatwo psujących się produktach spożywczych? Czy kiedykolwiek wyrzuciłeś żywność, która przekroczyła datę przydatności do spożycia? Czy rozważałeś zakup zgrzewarki próżniowej? Istnieje wiele powodów, dla których posiadanie jej we własnym gospodarstwie domowym jest dobrym pomysłem.

+ czytaj więcej