Poznaj nasze promocje. Atrakcyjne rabaty czekają.

Produkt dodany do porównania

HOME / BLOG / Czy orzechy mogą się zepsuć?

Czy orzechy mogą się zepsuć?

Tak, wszystkie odmiany orzechów podlegają procesom psucia. Narażenie na działanie powietrza, wysokich temperatur i światła prowadzi do degradacji tłuszczów i składników odżywczych zawartych w orzechach. Wilgotność przyspiesza ten proces, a także stwarza warunki do rozwoju pleśni i bakterii.

Istnieje kilka głównych czynników powodujących psucie się orzechów:

1. Jełczenie: Orzechy stają się nieświeże wskutek rozkładu ich tłuszczów. Wpływ ciepła i powietrza prowadzi do szybkiego procesu jełczenia.

2. Szkodniki: Mole szczególnie upodobały sobie orzechy. Niektóre osoby mogą również borykać się z gryzoniami, które atakują ich zapasy.

3. Pleśń: Orzechy są podatne na pleśń, która wytwarza szkodliwe produkty uboczne zwane aflatoksynami. Te związki są kancerogenne i mogą uszkadzać wątrobę. Wdychanie aflatoksyn może także prowadzić do podrażnień płuc. Wysoka wilgotność to główna przyczyna rozwoju pleśni na orzechach.

4. Bakterie: Oprócz pleśni, w orzechach mogą rozwijać się groźne bakterie. Salmonella i listeria zostały powiązane z orzechami.

5. Absorpcja zapachów: Czasami orzechy mogą wchłaniać zapachy pokarmów przechowywanych w ich sąsiedztwie. Chociaż to nie czyni ich niebezpiecznymi do konsumpcji, wpływa na ich smak. Unikaj przechowywania orzechów obok chemikaliów lub środków czyszczących.

orzechy

Czas przechowywania orzechów

Zalecenia dotyczące okresu przechowywania orzechów różnią się, jednak większość źródeł wskazuje, że orzechy zachowają świeżość do 3 miesięcy w spiżarni, 1 roku w lodówce i 3 lat w zamrażarce. Ten czas jest jednak uzależniony od temperatury, rodzaju orzechów oraz tego, czy są one łuskane, prażone czy w całości.

Temperatura

Spośród wszystkich czynników wpływających na trwałość orzechów, temperatura ma największy wpływ. Nawet niewielki wzrost temperatury może drastycznie skrócić czas przechowywania.

Orzechy prażone vs. surowe:

Podobnie jak w przypadku przechowywania kawy, prażenie orzechów prowadzi do degradacji naturalnych olejów zawartych w orzechach oraz rozpoczyna proces jełczenia. Dlatego prażone orzechy nie zachowują świeżości tak długo, jak surowe. Niektóre rodzaje surowych orzechów mogą przetrwać 4 razy dłużej niż ich prażone odpowiedniki.

Orzechy w całości vs. posiekane:

Orzechy w całości utrzymają się dłużej niż ich posiekane części. Jest to spowodowane większą powierzchnią kawałków orzechów,a to naraża je na większy kontakt z powietrzem.

Najtrwalsze rodzaje orzechów

Niektóre rodzaje orzechów są bardziej podatne na psucie ze względu na rodzaj zawartych w nich tłuszczów. Na przykład, kasztany nie zachowają świeżości dłużej niż jeden lub dwa miesiące, nawet w optymalnych warunkach. Jeśli planujesz dłuższe przechowywanie orzechów, unikaj zbierania nadmiernych zapasów tych, które szybko się psują.

Do kategorii orzechów łatwo psujących się należą pistacje, orzeszki piniowe i kasztany. Orzechy, które lepiej nadają się do długotrwałego przechowywania, to nerkowce, laskowe i niełuskane orzechy włoskie.

Jak długo przechowywać orzechy?

W rzeczywistości orzechy nie są idealnym produktem do długotrwałego przechowywania. Nawet przy zachowaniu idealnych warunków, podlegają procesom jełczenia. Zaleca się więc nie przechowywać orzechów dłużej niż 2 lata. Warto trzymać ilość orzechów zgodną z możliwościami konsumpcji w tym okresie.

Jeśli jednak planujesz przechowywać orzechy przez 2 lata (lub dłużej), istnieją dwie metody, które możesz zastosować.

1. Zamrażanie: To najprostsza metoda długoterminowego przechowywania orzechów. Niska temperatura spowalnia proces utleniania i wzrost pleśni. Przed zamrożeniem warto umieścić orzechy w szczelnym worku zamkniętym próżniowo, aby zminimalizować kontakt z tlenem i wilgocią.

2. Pakowanie próżniowe: Umieszczenie orzechów w szczelnym woreczku próżniowym, tworzy środowisko przechowywania wolne od tlenu.

Orzechy nadal będą się psuć, zwłaszcza jeśli będą przechowywane w wysokich temperaturach, ale będą dobre do spożycia znacznie dłużej niż w przypadku przechowywania z dostępem do tlenu. Różnie to bywa, ale można oczekiwać, że większość orzechów przetrwa około 2 lat, jeśli będą przechowywane w próżniowych woreczkach sposób w temperaturze pokojowej.

Czytaj również

Porady i triki dotyczące pakowania próżniowego oraz ciekawe przepisy na dania i marynaty.

Przepis na Ratatouille metodą Sous Vide

28 wrzesień 2022

Ten klasyczny przepis na Ratatouille pozwoli Ci przygotować świetny dodatek do mięs lub np. do makaronu.

+ czytaj więcej

15 produktów, o których nie pomyślałeś, że można je zamknąć próżniowo

28 wrzesień 2022

Uwielbiamy pakowanie próżniowe, nie tylko za to, że oszczędzamy mnóstwo pieniędzy na jedzeniu, ale także za oszczędność czasu w kuchni i poza nią. Czy wiesz, że pakowanie próżniowe może być używane do czegoś więcej niż tylko do przedłużania trwałości mięsa i sera?

+ czytaj więcej

Przepis na Kurczaka Tinga

28 wrzesień 2022

Gotowane w szybkowarze, pikantne pomidorowe nadzienie z kurczaka to proste danie, które można szybko i łatwo przyrządzić.

+ czytaj więcej

Dlaczego warto mieć zgrzewarkę próżniową?

28 wrzesień 2022

Czy chciałbyś zaoszczędzić pieniądze na mięsie i innych łatwo psujących się produktach spożywczych? Czy kiedykolwiek wyrzuciłeś żywność, która przekroczyła datę przydatności do spożycia? Czy rozważałeś zakup zgrzewarki próżniowej? Istnieje wiele powodów, dla których posiadanie jej we własnym gospodarstwie domowym jest dobrym pomysłem.

+ czytaj więcej